BOLU İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Tabiatı Koruma Alanları

Kökez Çok Yaşlı Göknar Ormanı Tabiatı Koruma Alanı

 

Bolu, merkez, Atacak mevkii sınırları içerisinde yer almaktadır. Saha, 324 hektardır. Bolu–Seben devlet karayolunun 18. km’sinden ayrılan orman yolu ile sahaya ulaşılabilinir. Çok yaşlı ve boylu Uludağ göknarı, kayından meydana gelen nadir ve bakir bir orman ekosistemi özelliğine sahip bulunmaktadır. Uludağ göknarı, kayın ve gürgen başlıca ağaç türlerini oluşturur. Ayrıca, yabani kiraz, çilek ve fındık gibi türlerde bulunmaktadır. Geyik, karaca, domuz, ayı, kurt, tilki, tavşan sahada bulunan hayvan türleridir.

 

Akdoğan Rüzgarlar Ebe Çamı Tabiatı Koruma Alanı

 

Bolu merkez, Yenigüney köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Ankara–İstanbul E5 devlet karayolunun 168 km’sinden itibaren Yenigüney köyüne giden 2.5 km’lik yol ile Rüzgarlık mevkiine ise E5 karayolunun 172. km’sinden ayrılan 1 km’lik yol ile ulaşılmaktadır. Nadir ve tehlikeye düşmüş Ebe Çamının dünya üzerinde yegane tabii yayılış alanlarını teşkil etmesi ve bu sahalara eşsiz bir tabiat parçası özelliği vermektedir. Ebe çamı, karaçam, meşe sahadaki başlıca ağaç türlerini meydana getirmektedir. Domuz, tilki, gelincik, tavşan, sincap, kirpi, keklik, üveyik, tahtalı, kumru, guguk, baykuş, arıkuşu, ağaçkakan, saka sahada bulunan hayvan türleridir.

 

Bolu Kale Fındığı Tabiatı Koruma Alanı

 

Batı Karadeniz Bölgesi’nde, Bolu merkezde Tekneci Havzası mevkiinde bulunmaktadır. Saha 460 hektar büyüklüğündedir. Sahaya Bolu-Yığılca karayolu ile ulaşılmakta olup Bolu’ya 35 km. mesafededir. Nesli tehlikeye düşmüş ve yalnız ülkemizde tabi yayılış gösteren Bolu fındığının çok büyük boy (25–30 m.) ve çapa (1 m.) sahip örneklerini ihtiva eden eşsiz bir ekosistem oluşu, geyik ve karaca gibi nadir yaban hayatı türlerinin sağlıklı bir popülasyonuna sahip bulunuşu ve çok çeşitli ağaç türlerinin mevcudiyeti özelliklerini oluşturmaktadır. Sahada Bolu fındığı dışında Uludağ göknarı, sarıçam, karaçam, meşe, kayın, titrek kavak, gürgen, karaağaç, çınar, ıhlamur, dişbudak bulunmaktadır. Geyik, karaca, ayı, kurt, tilki, domuz, tavşan, alabalık, sazan, yayın sahada bulunan başlıca hayvan türleridir.