BOLU İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Kaçakçılıkla Mücadele İçin Eğitim ve Farkındalık Çalışmaları

KAMU SPOTU:

Kültür varlıklarının öneminin anlaşılması, her türlü tahribatının ve kaçakçılığının önlenmesi konusunda farkındalık düzeyinin artırılması amacıyla farklı temalara sahip 4 adet video kamuya sunulmuştur. Bu videolarla kültür varlığı kaçakçılığının hırsızlık olduğu, kaçak kazıların tüm bilimsel değerlere zarar verdiği, kültür varlıklarına zarar vermenin suç olduğu vurgulanmıştır.

Link için TIKLAYINIZ.

 

ÇOCUK HİKAYE KİTABI:

Hedef kitlesi ilköğretim çağındaki çocuklar olan “Biri Arkeolog mu Dedi?” adlı kitap, Kaçakçılıkla Mücadele Daire Başkanlığımız Eğitim ve Farkındalık Şubesi Müdürlüğü tarafından yayımlanmıştır. Zengin içeriğe sahip olan bu kitapta çocukların; arkeolog, arkeoloji, bilimsel kazı, kültür varlığı gibi terimlerle eğlenceli bir şekilde tanışması amaçlanmış, bu kavramlarla birlikte kültür varlıklarının önemi ve neden korunmaları gerektiğinin anlaşılması hedeflenmiştir. Kitabın aynı zamanda; görme ve işitme engelli çocuklar için videosu hazırlanmıştır.

Link için TIKLAYINIZ.

 

KARAGÖZ GÖLGE OYUNU:

Proje kapsamında hedef kitlesi 9 yaş ve üzeri çocukları kapsayan "Karagöz-Kültürel Miras Yüzsüz Deli Hırsız" adlı gölge oyunu; çocukları kültürel varlıklarımızın korunması ve kültür varlığı kaçakçılığının önlenmesine yönelik bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Kültürel mirasın korunması, kaçak kazıların ve kültür varlığı kaçakçılığının önlenmesi konusunda özel bir oyun metni yazılarak, özgün müzikler bestelenmiş ve oyunun bir videosu hazırlanmıştır.

Link için TIKLAYINIZ.

 

WEB SİTESİ:

Hedef kitlesi öncelikle çocuklar, eğitimciler ve kültürel miras alanında bilgi edinmek isteyenler için hazırlanan kulturkoruyuculari.ktb.gov.tr web sitesi, yayın hayatına başlamıştır. Arkeolog, arkeoloji, bilimsel kazı, kültür varlığı gibi birçok tanım, basit ve akıcı bir anlatım tarzıyla site ziyaretçilerine aktarılmaktadır. Eğitimcilerin, öğrencilerine pratik olarak bilgi aktarımı yapabileceği sınıf ortamında rahatlıkla uygulanabilecek aktiviteler içeren web sitesinde, çocukların eğitimine katkı sağlayacak faydalı bağlantılara ulaşması da sağlanmaktadır. Animasyon videoları, masal, hikaye kitabı, karagöz gölge oyunu gibi çeşitli içeriklerle kültür varlıklarımızın neden korunması gerektiği ve korumak için neler yapılması gerektiği konusundaki bilgilere web sitesinden kolaylıkla ulaşılabilmektedir.

Link için TIKLAYINIZ.